20 pomysłów na pierwszą i dodatkową pracę

Pierwsza praca to dla każdego z nas inne doświadczenie. Dla jednych to bardzo ekscytujący moment, na który czekali odkąd tylko pamiętają, a dla innych stresujące chwile, które odciągali tak długo dokąd nie zmusiła do tego sytuacja, w której się znaleźli. Większość pierwszych prac jest poprzedzonych poszukiwaniami, telefonami, rozmowami kwalifikacyjnymi, dniami próbnymi. Pierwsze prace bardzo często uczą wielu nowych umiejętności jak np.: punktualność, sumienność, pracowitość, dokładność, odpowiedzialność, szacunek do pieniędzy i ich wartośći. Poszukując pierwszej pracy zwykle nie mamy dużego dowiadczenia i pomysłu na to co można robić, aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Praca, która pozwala na łączenie przyjemnego z pożytecznym nie jest czymś łatwym w znalezieniu, ale wciąż możliwym jeśli mamy wystarczająco dużo motywacji i dyscypliny. Zauważyłem ostatnio pozytywną tendencję wśród licealistów – coraz większa grupa młodocianych chce pracować, zdobywać doświadczenie i dorabiać. Świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich, którzy mają przed sobą najdłuższe wakacje w życiu również często bywa, że chcieliby je produktywnie spędzić i przy okazji przygotować się choć trochę do przyszłego zawodowego życia, które już niedługo nadejdzie.

Będąc absolwentem liceum w bardzo małym miasteczku ciężko jest o jakąkolwiek pracę bez doświadczenia. Dlatego od razu skupiłem się na szukaniu pracy w większym mieście. Wiedziałem, że zaoszczędzę czasu na szukaniu, a jak już ją znajdę to pewnie od razu będzie lepiej płatna. Kiedy kończyłem liceum najbardziej popularnymi pracami dla absolwentów były prace w sklepie, call center, restauracjach i domach weselnych jako kelner lub pomocnik na budowie. Jako, że chciałem zdobyć jak największe doświadczenie i nie bałem się żadnej pracy skorzystałem z ofert wszystkich, które wymieniłem wyżej. Teraz już wiem, że gdybym mógł się cofnąć w czasie pewnie skupił bym się na pracach, o których docelowo myślałem, ale brak doświadczenia, wiedzy i kompetencji nie pozwalał na wykonywanie pracy trenera, instruktora czy nauczyciela. W każdym razie, każda z tamtych nauczyła mnie czegoś nowego i dodatkowo pokazała, że to nie jest to co chciałbym robić w przyszłości.

Pierwsze prace zwykle nie są łatwe, ale uczą nas wielu cennych umiejętności, które w przyszłości ułatwiają nam życie zawodowe. Czasami młodym ludziom brakuje pomysłów na to co można robić bez doświadczenia po szkole, dlatego chciałbym podrzucić wam 20 pomysłów na prace, które nie wymagają zwykle doświadczenia. Większość ogłoszeń o prace możemy znaleźć na portalach ogłoszeniowych takich jak

www.olx.pl

www.gumtree.pl

www.pracuj.pl

www.gazetapraca.pl

www.jobs.pl .

Są to najbardziej znane portale, na których jest bardzo dużo ofert pracy, ale nie są to jedyne sposoby na ich szukanie i znalezienie. Innym bardzo efektywnym sposobem na znalezienie pracy jest prywatna wiadomość wraz z dobrze skonstruowanym CV do docelowego pracodawcy, plus jak najlepsze zaprezentowanie siebie oraz swojej oferty wobec potencjalnego pracodawcy. W taki sposób kiedyś znalazłem pracę w kancelarii Cyfrowego Polsatu.

Dzisiaj mamy również tematyczne grupy na fb, gdzie jest bardzo dużo różnych ogłoszeń, z których możemy znaleźć ciekawą dla nas pracę. Sposobów na znalezienie pracy jest sporo, dlatego na wielu blogach poświęconych rozwojowi zawodowemu można o tym poczytać np. na www.interviewme.pl są ciekawe artykuły na ten temat.

Przejdę do 20 pomysłów na pierwszą lub dodatkową pracę, która może dać nam pewne doświadczenie, znajomości, pomysły i pieniądze na dalszy rozwój:

 1. Animator czasu wolnego

 2. Tester gier planszowych

 3. Instruktor sportowy

 4. Korepetytor różnych przedmiotów szkolnych

 5. Ratownik wodny

 6. Statysta filmowy

 7. Pomocnik glazurnika, tynkarza, malarza

 8. Kelner

 9. Doradca/Konsultant do spraw klienta w różnych korporacjach (często jest to call center)

 10. Kurier/Dostawca w gastronomii

 11. Opiekun osób starszych

 12. Wychowawca kolonijny

 13. Pracownik ochrony

 14. Pomocnik kucharza, cukiernika,

 15. Inwentaryzacje

 16. Kierowca ubera

 17. Copywriter

 18. Przedstawiciel handlowy

 19. Doradca do spraw nieruchomości

 1. Praca za granicą – Myślę, że tej pracy należy poświęcić oddzielny artykuł. Zaraz po zakończeniu liceum postanowiłem wyjechać na chwilę za granicę, żeby zaoszczędzić finanse na studia. Zdarzyło mi się również w trakcie studiów pracować za granicą i zawsze doceniałem każdą z takich prac. Z chęcią napiszę więcej o poszukiwaniu pracy za granicą i wszystkim co jest z tym związane.

Niektóre, z tych prac wymagają krótkich szkoleń, certyfikatów czy kursów potwierdzających wasze umiejętności i uprawnienia. Np. kurs ratownika wodnego, kurs wychowawcy kolonijnego czy animatora lub instruktora sportu, książeczka sanepidowska wraz z badaniami, prawo jazdy kat. B, “lekkie pióro”, znajomość konkretnego języka obcego lub tematyki związanej z daną pracą. Im więcej posiadamy wyżej wymienionych kursów, certyfikatów, umiejętności tym bardziej jesteśmy elastyczni i mamy większy wybór ofert pracy.

Wszystkie pomysły są wypisane z ogłoszeń najpopularniejszych portali związanych z pracą. Niektóre z wyżej wymienionych zawodów wykonywałem zaraz po liceum i w trakcie studiów. Ogłoszeń związanych z tymi zawodami jest bardzo dużo i jest w czym wybierać w internecie . Wykonując swoje pierwsze prace w wyżej wymienionych zawodach cały czas chciałem uczyć się czegoś nowego, oszczędzać pieniądze i uczęszczać na kolejne kursy, które pozwolą mi na podjęcie coraz ciekawszej dla mnie pracy.

Jestem ciekaw jakie Wy mieliście pierwsze doświadczenia i pierwsze prace. Czy ktoś z Was wykonywał wymienione zawody? Czy macie jakieś inne pomysły, które mogą się sprawdzić jako pierwsze prace w, których można nabyć ciekawe doświadczenia i zaoszczędzić pieniądze, żeby ciągle się rozwijać i iść dalej?

Zapraszam do komentowania i działania 😉